Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >
Off topic: Despre browsere şi alte programe
Thread poster: Mihai Badea (X)
lucca
lucca
Romania
Local time: 00:15
English to Romanian
Noul Office Jan 19, 2007

Amănunte:
http://www.nytimes.com/2007/01/18/technology/18pogue.html?pagewanted=1&8cir&_r=1&emc=cir
(necesită înscriere).

Numeroase modificări faţă de versiunea anterioară.


 
Irene S.
Irene S.  Identity Verified
Local time: 22:15
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Temporare ale Word-ului Jan 25, 2007

De ceva timp încoace, am o problemă foarte agasantă cu Word-ul, şi-anume: la fiecare salvare a documentului, apare câte-un fişier temporar în acelaşi dosar şi de aceeaşi mărime cu cea a docului respectiv. Acum lucrez cu un doc de 5 MB şi fiecare temporar are tot 5 MB, fireşte. Imaginaţi-vă că, salvând cam la fiecare 2-3 propoziţii (pentru că nu am încredere în salvarea automată), mi se adună o groază de temporare, din cauza cărora, până la urmă, rămân fără memorie... See more
De ceva timp încoace, am o problemă foarte agasantă cu Word-ul, şi-anume: la fiecare salvare a documentului, apare câte-un fişier temporar în acelaşi dosar şi de aceeaşi mărime cu cea a docului respectiv. Acum lucrez cu un doc de 5 MB şi fiecare temporar are tot 5 MB, fireşte. Imaginaţi-vă că, salvând cam la fiecare 2-3 propoziţii (pentru că nu am încredere în salvarea automată), mi se adună o groază de temporare, din cauza cărora, până la urmă, rămân fără memorie.
Singura soluţie pe care am găsit-o, după ce mi-am vârât nasul prin toate setările, a fost... închiderea docului, ştergerea temporarelor, redeschiderea docului, iar ştergerea temporarelor şi tot aşa, până m-am plictisit.
Aveţi idee ce setări trebuie făcute ca să scap de fişierele astea enervante?
Collapse


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Temporare Word Jan 26, 2007

Este normal ca Word să creeze fişiere temporare în acelaşi folder cu fişierul original. De obicei însă, fişierele temporare nu sunt vizible. Ai bifat cumva “Show hidden files and folders” în Control Panel > Folder Options > View > Hidden files and folders?

Cred că va fi destul de greu să scapi de problema asta altfel decât adăugând ceva RAM sau salvând mai rar. La fiecare salvare, Word-ul creează un fişier temporar. Aşa este conceput. Nu cred că poţi schimba
... See more
Este normal ca Word să creeze fişiere temporare în acelaşi folder cu fişierul original. De obicei însă, fişierele temporare nu sunt vizible. Ai bifat cumva “Show hidden files and folders” în Control Panel > Folder Options > View > Hidden files and folders?

Cred că va fi destul de greu să scapi de problema asta altfel decât adăugând ceva RAM sau salvând mai rar. La fiecare salvare, Word-ul creează un fişier temporar. Aşa este conceput. Nu cred că poţi schimba ceva.

Şi eu sunt foarte preocupat să nu pierd nimic din ce-am lucrat, mai ales după ce am păţit-o. Metoda mea este să salvez fişierul pe un memory stick după fiecare oră de lucru. În rest, merg pe mâna Word-ului cu salvările pentru AutoRecovery (o dată la 10 minute). Dacă se întâmplă totuşi ceva, ştiu că nu pierd mai mult de 1 oră de lucru.
Collapse


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 00:15
English to German
+ ...
O posibilitate Jan 26, 2007

Irene S. wrote:
Singura soluţie pe care am găsit-o, după ce mi-am vârât nasul prin toate setările, a fost... închiderea docului, ştergerea temporarelor, redeschiderea docului, iar ştergerea temporarelor şi tot aşa, până m-am plictisit.
Aveţi idee ce setări trebuie făcute ca să scap de fişierele astea enervante?


Un mod de a scăpa de imensele fişiere temporare şi chiar de a mai reduce din dimensiunile fişierului în care lucraţi, dezactivaţi opţiunea "Allow fast saves".

Word -> Tools -> Options -> Save -> debifat "Allow fast saves".

Acest "Fast save" face ca în momentul salvării documentul pe care lucraţi să păstreze, chiar ascuns, şi textul pe care l-aţi şters, crescînd, deci, inutil dimensiunile fişierului.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 00:15
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Fişiere temporare Jan 26, 2007

Eu mă simt mai bine dacă le văd acolo Mi le-am bifat intenţionat şi am activat şi opţiunea de a le vedea. Nu e dificil să scapi de ele după ce nu mai ai nevoie. Folosesc utilitare de curăţat care le curăţă. Sunt utile mai ales că la noi se întrerupe uneori curentul fără veste (clujenii ştiu despre ce vorbesc).

Mihai, mie mi s-a buşit un stick de memorie de pe o zi pe alta, fără motive aparente
... See more
Eu mă simt mai bine dacă le văd acolo Mi le-am bifat intenţionat şi am activat şi opţiunea de a le vedea. Nu e dificil să scapi de ele după ce nu mai ai nevoie. Folosesc utilitare de curăţat care le curăţă. Sunt utile mai ales că la noi se întrerupe uneori curentul fără veste (clujenii ştiu despre ce vorbesc).

Mihai, mie mi s-a buşit un stick de memorie de pe o zi pe alta, fără motive aparente... Nu ştiu ce să mai zic de treaba asta, are cineva idee dacă se pot cumva salva datele de pe un stick stricat? Nu e stricat fizic, pur şi simplu nu-l mai vede niciun computer
Collapse


 
Irene S.
Irene S.  Identity Verified
Local time: 22:15
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Nu e bifat Jan 26, 2007

Bogdan Burghelea wrote:

Word -> Tools -> Options -> Save -> debifat "Allow fast saves".



Doar ce-am verificat, nu am bifat această opţiune.

Voi încerca şi varianta propusă de Mihai, să debifez şi "Show hidden files". Dacă funcţionează, vă anunţ.

Mulţumesc tuturor pentru sugestii.


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 00:15
English to German
+ ...
Stick de memorie buşit şi salvat Jan 26, 2007

Cristiana Coblis wrote:
Mihai, mie mi s-a buşit un stick de memorie de pe o zi pe alta, fără motive aparente... Nu ştiu ce să mai zic de treaba asta, are cineva idee dacă se pot cumva salva datele de pe un stick stricat? Nu e stricat fizic, pur şi simplu nu-l mai vede niciun computer


Dacă nu e stricat fizic - în momentul cînd s-a luat curentul electic, o mică descărcare electrică să fi ars vreun circuit - atunci datele mai pot fi recuperate, parţial sau chiar total.

Eu folosesc pentru aceasta un program numit Restoration http://www.snapfiles.com/get/restoration.html .

Pe lîngă că funcţionează surprinzător de bine pentru un program free, mai este şi mic şi nici nu trebuie instalat (se copiază, pur şi simplu şi, voila!, merge).

Am reuşit cu ajutorul acestui program să salvez de multe ori datele de pe stick-ul meu de memorie, atunci cînd făcea figuri.


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 00:15
German to Romanian
+ ...
Servus Irina Jan 27, 2007

Dacă nimic şi nimic nu ajută să scapi de temporarele alea ciudate (eu nu am mai păţit aşa ceva, nu ştiu ce poate fi), dezinstalează Office şi reinstalează-l, poate aşa scapi de beleaua asta. Şi n-ar dura foarte mult.

 
Irene S.
Irene S.  Identity Verified
Local time: 22:15
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Posibil Jan 27, 2007

OvidiuKatz wrote:

Dacă nimic şi nimic nu ajută să scapi de temporarele alea ciudate (eu nu am mai păţit aşa ceva, nu ştiu ce poate fi), dezinstalează Office şi reinstalează-l, poate aşa scapi de beleaua asta. Şi n-ar dura foarte mult.


Bună, Ovidiu.

Mi-a trecut şi mie prin cap varianta asta, deşi mă apucă jalea când mă gândesc la reinstalat.
Bebeluşul meu de 6 luni şi 1/2 nu m-a lăsat nici ieri, nici azi să lucrez, de-abia am găsit acum câteva minute să-mi verific e-mail-urile şi să citesc mesajele voastre, aşa că nu pot să vă spun încă dacă funcţionează variantele propuse de voi. Sper să mă dumiresc luni.


 
andreea
andreea
Romania
Local time: 00:15
English to Romanian
+ ...
The Top 100 Alternative Search Engines Jan 30, 2007

http://www.readwriteweb.com/archives/top_100_alternative_search_engines.php

 
Ruxi
Ruxi
German to Romanian
+ ...
Bill Gates in ţară! Feb 1, 2007

Am citit acum la ştiri că vine Bill Gates in ţară şi printre altele inaugurează şi Vista în România.
În legătură cu temporarele: pe mine nu mă deranjează. Dar la mine după ce închid Word dispar automat. Rămân numai dacă apar prin căderea bruscă şi neaşteptată a programului.
În general eu ştiu care este varianta în lucru a fişierului.
Pe urmă, depinde ce spaţiu ai pe calculator, acum sunt de la câţiva GB in sus. Poşi să laşi temporarele şi să
... See more
Am citit acum la ştiri că vine Bill Gates in ţară şi printre altele inaugurează şi Vista în România.
În legătură cu temporarele: pe mine nu mă deranjează. Dar la mine după ce închid Word dispar automat. Rămân numai dacă apar prin căderea bruscă şi neaşteptată a programului.
În general eu ştiu care este varianta în lucru a fişierului.
Pe urmă, depinde ce spaţiu ai pe calculator, acum sunt de la câţiva GB in sus. Poşi să laşi temporarele şi să se le ştergi la sfârşitul lucrului/zilei.
Varianta cu salvarea pe un stick sau pe Zip este bună. Acolo nu se fac temporare.
Şi in general salvarea automată funcţionează bine. N-am auzit să fie probleme.
Eu mai aveam înainte probleme cu fişiere care deveneau read-only (nu ştiu de ce) şi trebuia să le salvez din nou, ca să pot lucra în ele.
Collapse


 
Irene S.
Irene S.  Identity Verified
Local time: 22:15
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Am scăpat de temporare, deocamdată Feb 1, 2007

După cum mi-a sugerat Mihai, am debifat "Show hidden files" şi n-am mai avut probleme, cel puţin cu fişierul pe care am lucrat. Să sperăm că am rezolvat problema, măcar pentru moment.
Oricum, am de gând să-mi mai cumpăr ceva RAM, că nu strică.


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 00:15
English to German
+ ...
Cum scăpăm de Read-Only Feb 2, 2007

Ruxi wrote:

Eu mai aveam înainte probleme cu fişiere care deveneau read-only (nu ştiu de ce) şi trebuia să le salvez din nou, ca să pot lucra în ele.


Devin Read-Only prin scrierea lor pe un mediu de stocare care este, esenţialmente, Read-Only (un CD, de exemplu). În momentul copierii chiar pe un mediu care nu este Read-Only (pe hard disk, de exemplu), caracteristica Read-Only se păstrează. Nu s-ar petrece acelaşi fenomen, dacă datele ar fi fost scrise pe o dischetă (normală, sau Zip), pentru că ele nu sînt Read-Only.

Se poate selecta fişierul respectiv, iar din meniul Properties [Eigenschaften, în germană] se debifează opţiunea Read-Only [Nur lesen], fără să fie nevoie să fie salvate din nou, sub un alt nume.

[Edited at 2007-02-02 11:06]


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 00:15
German to Romanian
+ ...
Vista Feb 6, 2007

Windows Vista se poate deja comanda. Unde? La emag. Preţurile par ok si diferă în funcţie de ediţie. Însă pt. un om normal, adică de rând, eu zic că Vista Home Premium e mai mult decât arhisuficient. Suficient ar fi deja doar Vista Home Basic, dacă stai să te gândeşti că oricum foloseşti o groază de progrămele adiţionale, ca Winamp, The Bat!, Nero etc. De asta nu cred că se merită să dai o căruţă de bani în plus pe Business, iar pe Ultimate nici atât. Mă rog, pt. cin... See more
Windows Vista se poate deja comanda. Unde? La emag. Preţurile par ok si diferă în funcţie de ediţie. Însă pt. un om normal, adică de rând, eu zic că Vista Home Premium e mai mult decât arhisuficient. Suficient ar fi deja doar Vista Home Basic, dacă stai să te gândeşti că oricum foloseşti o groază de progrămele adiţionale, ca Winamp, The Bat!, Nero etc. De asta nu cred că se merită să dai o căruţă de bani în plus pe Business, iar pe Ultimate nici atât. Mă rog, pt. cine pune preţ pe look, ar fi interfaţa Windows Aero, pe care ediţia Home Basic cică nu o are. Altfel, dacă lucrezi singur, nu ai nevoie de Windows Team-Arbeit. Sicherung (backup) şi Wiederherstellung (restore) iarăşi nu sunt foarte importante. Îţi poţi prăji periodic CDuri şi / sau DVDuri cu ce ţi-e cel mai drag de pe computadorul tău şi le ai mereu, iar pe hard le pui pe altă partiţie. Dacă ai probleme cu sistemul, îl reinstalezi şi basta. De asta cred că Home Basic e suficient.Collapse


 
Susanna & Christian Popescu
Susanna & Christian Popescu
Germany
Local time: 23:15
Romanian to German
+ ...
Incetişor, Ovidiu Feb 6, 2007

Înainte de a te arunca la Vista, citeşte:
http://www.proz.com/topic/65358

http://www.heise.de/newsticker/result.xhtml?url=/newsticker/meldung/83436&
... See more
Înainte de a te arunca la Vista, citeşte:
http://www.proz.com/topic/65358

http://www.heise.de/newsticker/result.xhtml?url=/newsticker/meldung/83436&

http://www.linux-user.de/ausgabe/2006/12/005-editorial/index.html

http://www.proz.com/topic/60782

Să vedem dacă nu-ţi piere cheful în aceste condiţii să-l mai achiziţionezi. Deşi eu l-am aşteptat, acum mă voi distanţa, fie până când UE le va mai trânti o amendă, fie până când nu voi mai avea încotro.
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Despre browsere şi alte programe






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »