Pages in topic:   [1 2] >
Jakou obrazovku zvolit?
Thread poster: Zdenek Mrazek
Zdenek Mrazek
Zdenek Mrazek  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 18:14
German to Czech
+ ...
Jan 4, 2009

Dámy a pánové, kolegyně a kolegové,
rád bych si pro svoji práci překladatele - profesionála koupil novou obrazovku od nějakého prodejce v České republice. Jaké vlastnosti a parametry bych prosím podle Vašeho názoru/zkušenosti měl zvolit? Představuji si, že by to měla být barevná obrazovka s tekutými krystaly, kterou budu používat pro překládání a pro práci s internetem. Z mnoha nabídek, které jsem našel a dostal, jsem poněkud zmaten, neumím v nich nají
... See more
Dámy a pánové, kolegyně a kolegové,
rád bych si pro svoji práci překladatele - profesionála koupil novou obrazovku od nějakého prodejce v České republice. Jaké vlastnosti a parametry bych prosím podle Vašeho názoru/zkušenosti měl zvolit? Představuji si, že by to měla být barevná obrazovka s tekutými krystaly, kterou budu používat pro překládání a pro práci s internetem. Z mnoha nabídek, které jsem našel a dostal, jsem poněkud zmaten, neumím v nich najít tu pro mne optimální. Máte prosím třeba i nějaký konkrétní tip? Byl bych rád, kdyby to mohla být nějaká světlá bedýnka, nerad bych se 12 hodin denně díval na nějaké černé monstrum Výše ceny obrazovky není pro mě vzhledem k její důležitosti hlavním kritériem pro rozhodování. Rady a doporučení prodejců nepovažuji v tomto případě za úplně důvěryhodné, protože naše potřeby možná nejsou schopni správně posoudit. Proto se obracím s prosbou o radu na Vás a děkuji Vám předem za Vaši laskavou pomoc
Collapse


 
Hynek Palatin
Hynek Palatin  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 18:14
Member (2003)
English to Czech
+ ...
LCD 24" Jan 5, 2009

Pořiďte si kvalitní monitor s co největší úhlopříčkou. Doporučuju 24" a pokud máte dost místa a dostatečně výkonnou graficku kartu, tak i 30". Primární potřebou překladatele, aspoň pokud mám soudit podle sebe, je velká plocha, abyste viděl vedle sebe například CAT, referenční PDF a prohlížeč.

Jestli chcete konkrétní tip, tak Dell 2408WFP. Má bohatou výbavu - spoustu vs
... See more
Pořiďte si kvalitní monitor s co největší úhlopříčkou. Doporučuju 24" a pokud máte dost místa a dostatečně výkonnou graficku kartu, tak i 30". Primární potřebou překladatele, aspoň pokud mám soudit podle sebe, je velká plocha, abyste viděl vedle sebe například CAT, referenční PDF a prohlížeč.

Jestli chcete konkrétní tip, tak Dell 2408WFP. Má bohatou výbavu - spoustu vstupů, integrovanou čtečku paměťových karet a 4 porty USB. Ale je možné, že zrovna tyhle věci pro vás nejsou podstatné. Zajímavé modely mají i další výrobci: Fujitusu-Siemens, HP, Samsung... Je na vás, jaké vlastnosti potřebujete.

Existují i monitory s bílým nebo stříbrným rámečkem, ale zrovna barva mi přijde nejméně důležitá, protože ji stejně nebudete vnímat. Už se nebavíme o CRT monitorech, které zabíraly půlku stolu.
Collapse


 
Zdenek Mrazek
Zdenek Mrazek  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 18:14
German to Czech
+ ...
TOPIC STARTER
Děkuji za dobrou radu Jan 13, 2009

Mnohokrát děkuji za dobrou radu, pomohla mi lépe se zorientovat v té spoustě nabídek a vyřadit značnou část těch, které tedy nepotřebuju. Doufám, že Vám taky někdy budu moci nějak radou pomoci

 
Zdenek Mrazek
Zdenek Mrazek  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 18:14
German to Czech
+ ...
TOPIC STARTER
Ještě dotaz Jan 15, 2009

Který formát obrazovky je pro naši práci vhodnější: širokoúhlá obrazovka, která je asi vhodná spíš pro televizní vysílání nebo k promítání videofilmů, anebo jakási čtvercová obrazovka. Nabídky na ty širokoúhlé obrazovky hrubě převažují, ale mně se zdá, že ta čtvercová by možná byla pro naši práci vhodnější, nedovedu to posoudit. Máte s tím prosím někdo zkušenost?

 
Hynek Palatin
Hynek Palatin  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 18:14
Member (2003)
English to Czech
+ ...
Širokoúhlá obrazovka Jan 16, 2009

Širokoúhlého formátu se nemusíte bát. Naopak, lépe na něm zobrazíte dva dokumenty vedle sebe. Formát 4:3 je na ústupu a dělají se v něm jen menší úhlopříčky. Větší monitory jsou téměř výhradně širokoúhlé.

Ještě další dva tipy (osobní zkušenost s nimi ale nemám):
Hewlett-Packard LP2475w
Fujitsu-Siemens P24W-5 ECO


 
Stanislav Pokorny
Stanislav Pokorny  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 18:14
English to Czech
+ ...
Souhlasim s Hynkem Jan 18, 2009

Mam sirokouhly Samsung 24" a nic mensiho bych nechtel. Obzvlast pokud budu pracovat v novem Transitu NXT, ktery bude mit spoustu oken a dilcich oken.

 
Zdenek Mrazek
Zdenek Mrazek  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 18:14
German to Czech
+ ...
TOPIC STARTER
Díky! Feb 6, 2009

Ještě jednou všem děkuju za dobré rady a těším se, že budu moci někdy také nějakou užitečnou radou oplatit.

 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 18:14
Member (2008)
English to Czech
SITE LOCALIZER
metoda Feb 8, 2009

Řešil jste někdo nejen jaký formát, ale i jakou "metodu zobrazování" (TN, PVA, IPS...) s ohledem na výslednou kvalitu obrazu zvolit? Pokud ano, k čemu jste dospěli?

Mimochodem, mně osobně by se při vybírání nového monitoru zamlouvala možnost "pivot", tedy otočení obrazovky o 90° (na výšku), kdy se pod sebe okna - obvykle spíše širší - lépe vejdou.
Nějak se mi zdá, že u velkých ploch bych si pomalu vykroutil krk (ať už při více aplikacích n
... See more
Řešil jste někdo nejen jaký formát, ale i jakou "metodu zobrazování" (TN, PVA, IPS...) s ohledem na výslednou kvalitu obrazu zvolit? Pokud ano, k čemu jste dospěli?

Mimochodem, mně osobně by se při vybírání nového monitoru zamlouvala možnost "pivot", tedy otočení obrazovky o 90° (na výšku), kdy se pod sebe okna - obvykle spíše širší - lépe vejdou.
Nějak se mi zdá, že u velkých ploch bych si pomalu vykroutil krk (ať už při více aplikacích nebo jen jedné), že bych raději přepínal mezi okny.

[Edited at 2009-02-08 14:12 GMT]
Collapse


 
Zdenek Mrazek
Zdenek Mrazek  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 18:14
German to Czech
+ ...
TOPIC STARTER
Dovětek Mar 31, 2009

Přestože mi zdejší kolegové dobře poradili, abych zvolil co největší obrazovku (klidně 24 palců), podlehl jsem přemlouvání a pořídil jsem si jen dvaadvacetipalcovou širokoúhlou obrazovku. Moji rádcové v prodejně mě totiž ujišťovali, že 22 palců úplně stačí. Ale se svou aktuální zkušeností potvrzuji názor kolegů: 24 palců je ta správná obrazovka, pokud si případně nepořídíte ještě větší!

 
Prokop Vantuch
Prokop Vantuch  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 18:14
Member (2005)
English to Czech
+ ...
Dva monitory Dec 15, 2010

Navazuji na toto vlákno s podobným tématem, abych zbytečně nezakládal nové.

Chtěl bych se kolegů překladatelů zeptat, zda někdo z vás používá dva monitory u jednoho počítače. A pokud ano, v čem jsou hlavní výhody takového používání? Jde v podstatě jen o rozšíření pracovní plochy počítače nebo je v tom i něco jiného?

Díky!
Prokop


 
Jan Kolbaba
Jan Kolbaba  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 18:14
Member (2006)
English to Czech
+ ...
2 - 3 monitory Dec 17, 2010

Prokop Vantuch wrote:

Navazuji na toto vlákno s podobným tématem, abych zbytečně nezakládal nové.

Chtěl bych se kolegů překladatelů zeptat, zda někdo z vás používá dva monitory u jednoho počítače. A pokud ano, v čem jsou hlavní výhody takového používání? Jde v podstatě jen o rozšíření pracovní plochy počítače nebo je v tom i něco jiného?

Díky!
Prokop


Ahoj Prokope,

zareaguji na tvoji otázku. Já pracuji se třemi monitory. Na začátku jsem používal dva, což je určitě skvelé. Postupem času jsem ale zjistil, že mi to nestačí. Překládám většinou techniku, takže potřebuji mít otevřenou spoustu dokumentů najednou, nemluvě o slovnících, prohlížeči atd atd. Na jednom monitoru musíš stále nastavovat velikost oken (nemůžeš je maximalizovat), přepínat mezi nimi a různě nastavovat jejich polohu tak, aby nebyl zakrytý a ničím nerušený hlavní program na překládání. Do teď jsem používal dva monitory + displej noteboku a to pomocí rozbočovače DualHead Matrox: http://www.matrox.com/graphics/en/products/gxm/th2go/ (ten mám nyní za směšnou cenu na prodej). Teď jsem pořídil nový počítač s grafikou podporující 3 monitory, protože displej notebooku (jako třetí) mi už přestal vyhovovat. Takže na prostředním monitoru (22") mám jen program pro překlad (Trados), na levém (19") mám slovníky, paměť a prohlížeč a na pravém (19") referenční PDFs (popř. skype atd atd.). S touto konfigurací jsem opravdu nadmíru spokojený. Pravda je, že večer si připadám jak před rentgenem a když jdu spát, možná svítím, jako žárovka, ale neni problím některý z nich vypnout. Na jednom monitoru si skutečně práci už nedovedu představit. Jednou v létě jsem se pokusil překládat pod pergolou pouze na notebooku, ale rychle jsem to zabalil.

Takže, já říkám lepší dva menší monitory (klidně i 17"), než jeden velký. To je jen moje zkušenost a pohled na věc.
Honza


 
Prokop Vantuch
Prokop Vantuch  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 18:14
Member (2005)
English to Czech
+ ...
Přepínání mezi monitory Dec 21, 2010

Ahoj Honzo,

díky moc za vyčerpávající odpověď. Když jsem k notebooku připojil externí monitor, byla tam klávesová zkratka na přepínání mezi monitory, ale vlastně oba monitory zobrazovaly to samé. Jak vlastně funguje používání počítače se dvěma monitory, když každý zobrazuje jiný obsah? Z jednoho na druhý se dostávám nějakou klávesovou zkratkou? Nepředpokládám, že by šlo o jednu rozšířenou plochu, po které bych volně přejížděl myší
... See more
Ahoj Honzo,

díky moc za vyčerpávající odpověď. Když jsem k notebooku připojil externí monitor, byla tam klávesová zkratka na přepínání mezi monitory, ale vlastně oba monitory zobrazovaly to samé. Jak vlastně funguje používání počítače se dvěma monitory, když každý zobrazuje jiný obsah? Z jednoho na druhý se dostávám nějakou klávesovou zkratkou? Nepředpokládám, že by šlo o jednu rozšířenou plochu, po které bych volně přejížděl myší z monitoru na monitor. Nebo se pletu?

Díky! Prokop
Collapse


 
Martin Stranak
Martin Stranak  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 18:14
English to Czech
+ ...
Velikost obrazovky Dec 22, 2010

Zdravím kolegy překladatele,
já jsme před několika lety zvolil 24" obrazovku a vůbec toho nelituji. Letos jsem pořídil Imac i7, který má 27" obrazovku, patrně s přibývajícím věkem moje zrakové schopnosti dospějí pomalu i k nějaké té optické pomůcce

Mám tedy obrazovku, na které mám dve důstojně velká okna a na boku je možné ještě držet otevřený elektronický slovník. Toto ře
... See more
Zdravím kolegy překladatele,
já jsme před několika lety zvolil 24" obrazovku a vůbec toho nelituji. Letos jsem pořídil Imac i7, který má 27" obrazovku, patrně s přibývajícím věkem moje zrakové schopnosti dospějí pomalu i k nějaké té optické pomůcce

Mám tedy obrazovku, na které mám dve důstojně velká okna a na boku je možné ještě držet otevřený elektronický slovník. Toto řešení jsem doplnil programem F.lux, který je volně na internetu ke stažení a reguluje intenzitu jasu obrazovky podle denní doby, což se mi zdá poměrně praktické vzhledem k občasné únavě zraku při větším pracovním nasazení.
Collapse


 
Jan Kolbaba
Jan Kolbaba  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 18:14
Member (2006)
English to Czech
+ ...
Ahoj Prokope Dec 23, 2010

Prokop Vantuch wrote:

Ahoj Honzo,

díky moc za vyčerpávající odpověď. Když jsem k notebooku připojil externí monitor, byla tam klávesová zkratka na přepínání mezi monitory, ale vlastně oba monitory zobrazovaly to samé. Jak vlastně funguje používání počítače se dvěma monitory, když každý zobrazuje jiný obsah? Z jednoho na druhý se dostávám nějakou klávesovou zkratkou? Nepředpokládám, že by šlo o jednu rozšířenou plochu, po které bych volně přejížděl myší z monitoru na monitor. Nebo se pletu?

Díky! Prokop




no, asi záleží na tom, jakou grafickou kartu máš v notebooku. Je-li grafika Tvého noťasu integrovaná (nemá vlastní paměť), může se stát, že nebudeš moci "rozšířit" svoji pracovní plochu. Taková karta má sice výstup na monitor, ale může se zobrazovat na notebooku a druhém monitoru jen to samé, což by bylo k ničemu. Ty potřebuješ přesně to, co jsi uvedl - tedy aby druhý (každý) monitor (i displej notebooku) ukazoval něco jiného (tzv rozšíření pracovní plochy), jakoby byl připojený k jinému počítači. Pak to bude mít smysl. A pleteš se, funguje to přesně tak, že úplně krásně přetahuješ jedno okno z monitoru na druhý, přetahuješ si okna dle libosti doleva nebo doprava. jak říkám, já používám tři monitory a z levého monitoru přetáhnu okno přes prostřední monitor na pravý. Je to přesně, jako bys měl jeden monitor vysoký 30 cm a široký (v mém případě) 140 cm

Pokud by Tvoje grafika rozšíření na druhý monitor nepodporovala, klidně ti můžu půjčit na vyzkoušení ten Matrox modul (viz můj komentář a odkaz výše), aby sis to mohl vyzkoušet a nemusel třeba hned pořizovat jiný stroj.

Jinak přeju velesé vánoce!
Honza


 
Zbyněk Táborský
Zbyněk Táborský  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 18:14
English to Czech
+ ...
SITE LOCALIZER
Matrox Jan 3, 2011

Jan Kolbaba wrote:

Ahoj Prokope,

zareaguji na tvoji otázku. Já pracuji se třemi monitory. Na začátku jsem používal dva, což je určitě skvelé. Postupem času jsem ale zjistil, že mi to nestačí. Překládám většinou techniku, takže potřebuji mít otevřenou spoustu dokumentů najednou, nemluvě o slovnících, prohlížeči atd atd. Na jednom monitoru musíš stále nastavovat velikost oken (nemůžeš je maximalizovat), přepínat mezi nimi a různě nastavovat jejich polohu tak, aby nebyl zakrytý a ničím nerušený hlavní program na překládání. Do teď jsem používal dva monitory + displej noteboku a to pomocí rozbočovače DualHead Matrox: http://www.matrox.com/graphics/en/products/gxm/th2go/ (ten mám nyní za směšnou cenu na prodej). Teď jsem pořídil nový počítač s grafikou podporující 3 monitory, protože displej notebooku (jako třetí) mi už přestal vyhovovat. Takže na prostředním monitoru (22") mám jen program pro překlad (Trados), na levém (19") mám slovníky, paměť a prohlížeč a na pravém (19") referenční PDFs (popř. skype atd atd.). S touto konfigurací jsem opravdu nadmíru spokojený. Pravda je, že večer si připadám jak před rentgenem a když jdu spát, možná svítím, jako žárovka, ale neni problím některý z nich vypnout. Na jednom monitoru si skutečně práci už nedovedu představit. Jednou v létě jsem se pokusil překládat pod pergolou pouze na notebooku, ale rychle jsem to zabalil.

Takže, já říkám lepší dva menší monitory (klidně i 17"), než jeden velký. To je jen moje zkušenost a pohled na věc.
Honza


Jane,
řeším teď podobnou záležitost, je to už nějaký čas, co jsem z překládání při škole přešel na full-time, stále ale pracuji na 12,1" laptopu, což je dlouhodobě neudržitelné... Dlouho jsem uvažoval a dobral se k podobnému závěru, nejvíce bych uvítal 2 monitory (nejlépe pivot) a ten rozbočovač je přesně to, co bych potřeboval (mám na laptopu sdílenou grafiku). Už jste ten rozbočovač udal??? A jaká je to specifikace (vstup)? VGA/DVI/DisplayPort? Osobně bych potřeboval nejlépe VGA nebo DVI. Děkuji za odpověď!

[Edited at 2011-01-03 12:19 GMT]


 
Pages in topic:   [1 2] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Jakou obrazovku zvolit?






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »