čeština dnes a včera
Thread poster: Hannah Geiger (X)
Hannah Geiger (X)
Hannah Geiger (X)  Identity Verified
United States
Local time: 11:29
English to Czech
+ ...
Jan 20, 2010

Jak si mnozí z nás uvědomují, s češtinou se dějí dost velké změny – a toto téma tu a tam vyskakuje v diskuzích jako připomínky. Chápu že jazyk je živý a neustále se přizpůsobuje době, ale myslím hlavně na ty zkomoleniny a fonetické přepisy. Dnes mi ale napsal jeden člověk že důvod proč tohle sdělovací prostředky a jiná odvětví dělají (školy také?) je v tom že obranu českého jazyka si vzali za úkol hlavně komunisti, pravděpodobně aby získali lep�... See more
Jak si mnozí z nás uvědomují, s češtinou se dějí dost velké změny – a toto téma tu a tam vyskakuje v diskuzích jako připomínky. Chápu že jazyk je živý a neustále se přizpůsobuje době, ale myslím hlavně na ty zkomoleniny a fonetické přepisy. Dnes mi ale napsal jeden člověk že důvod proč tohle sdělovací prostředky a jiná odvětví dělají (školy také?) je v tom že obranu českého jazyka si vzali za úkol hlavně komunisti, pravděpodobně aby získali lepší pozici. Jelikož tam nežiji a tohle slyším poprvé tak se ptám – má o tomhle někdo nějaké informace? Existuje nějaká statistika která by udávala zdali je česká řeč na cestě k vymření?

Děkuji

Hanka

[Edited at 2010-01-20 19:27 GMT]

[Edited at 2010-01-20 19:27 GMT]

[Edited at 2010-01-21 02:27 GMT]
Collapse


 
Ondrej Elleder
Ondrej Elleder  Identity Verified
Local time: 17:29
English to Czech
+ ...
My comment Jan 20, 2010

Já jsem neslyšel o tom, že by se tím zaobírali bolševici.

Jo, viděl jsem zrovna zmínku o "parchantění" jazyka. Bylo to v hlavním článku Reflexu asi před týdnem a kousek.
Je tam o tom jen pár vět (http://www.reflex.cz/Clanek38565.html). Ten odstavec začíná "Možnost vstoupit se svými názory nebo díly do internetové soutěže dělá lidský život bohatším."


 
Stanislav Pokorny
Stanislav Pokorny  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 17:29
English to Czech
+ ...
Český jazyk Jan 21, 2010

Domnívám se, že česká řeč není na vymření, tím méně český jazyk (jazyk X řeč (mluva): viz langue X parole).

Obrana českého jazyka před zbytečnou germanizací a angloamerikanizací je však dle mého názoru zcela namístě a je mi srdečně jedno, kdo se jí ujme. Nevidím sebemenší důvod, proč by v ryze českých firmách muselo být Human Resources Department namísto Osobního oddělení.

Na komunisty rádi svalujeme všechno, za co sami nech
... See more
Domnívám se, že česká řeč není na vymření, tím méně český jazyk (jazyk X řeč (mluva): viz langue X parole).

Obrana českého jazyka před zbytečnou germanizací a angloamerikanizací je však dle mého názoru zcela namístě a je mi srdečně jedno, kdo se jí ujme. Nevidím sebemenší důvod, proč by v ryze českých firmách muselo být Human Resources Department namísto Osobního oddělení.

Na komunisty rádi svalujeme všechno, za co sami nechceme převzít svoji vlastní odpovědnost. Proboha živého, jsou (naštěstí) dvacet let pryč. Jak dlouho se na ně ještě budeme vymlouvat?

Jen tak mimochodem: není náhodou věta
"Možnost vstoupit se svými názory nebo díly do internetové soutěže dělá lidský život bohatším"
krásným příkladem anglicismu (make richer)?
Dle mého skromného názoru by daleko "češtější" bylo znění "Možnost vstoupit se svými názory nebo díly do internetové soutěže obohacuje lidský život."

[Upraveno: 2010-01-21 11:04 GMT]
Collapse


 
Hannah Geiger (X)
Hannah Geiger (X)  Identity Verified
United States
Local time: 11:29
English to Czech
+ ...
TOPIC STARTER
Thank you Jan 21, 2010

Thank you both for valuable comments

 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


čeština dnes a včera






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »