Glossary entry

Polish term or phrase:

praca przyczynkarska

English translation:

minor contribution, insignificant contribution, trivial contribution

Added to glossary by Marcin Miłkowski
Dec 9, 2014 19:07
9 yrs ago
7 viewers *
Polish term

Praca przyczynkarska

Polish to English Science Idioms / Maxims / Sayings
Kontekst:

„Bez tego będzie to jedynie praca przyczynkarska, poszerzająca wprawdzie naszą wiedzę, ale nie pogłębiająca jej.”

Szukam terminu, który będzie odpowiednio pejoratywny. Nie chodzi po prostu o nieoryginalne prace, ani o prace powierzchowne, lecz właśnie takie czysto przyczynkowe. Odpowiedniki słownikowe są dosyć beznadziejne (exiguous contribution u Stanisławskiego) lub kuriozalne (contributory w Kościuszce).
Change log

Dec 10, 2014 02:34: geopiet changed "Language pair" from "English to Polish" to "Polish to English"

Discussion

Monika Wojewoda Dec 14, 2014:
A ja niniejszym prendo le distanze da moja pierwsza wypowiedź w dyskusji, gdyż Pan Marcin okazał się bardzo miłym gospodarzem tego hasła :)
Beata Claridge Dec 14, 2014:
no to lezymy, ale przynajmniej w towarzystwie :)
Marcin Miłkowski (asker) Dec 13, 2014:
LOL
George BuLah (X) Dec 13, 2014:
trzeba było wyłożyć arenę - przynajmniej - lastriko :)

Marcin Miłkowski (asker) Dec 13, 2014:
o kurczę, nie chciałem wzniecić aż tyle kurzu…
George BuLah (X) Dec 13, 2014:
;) Bubziu - i nie znajdziesz żadnego bliższego określenia, bo tu igrzyska sobie cesarskie urządzono - z udziałem gladiatorów, a kciuk imperatora, odwiedziony ku dołowi - pewnie do samych świąt będzie wskazywał glebę ... byle - nie dłużej, bo jeszcze tak zostanie ;)

Beata Claridge Dec 13, 2014:
"Gdyby obok historii badań pojawiła się autorska próba określenia zakresu ilościowego i jakościowego takiego wpływu, nie miałbym książce nic do zarzucenia. W obecnym kształcie to jedynie znakomita pozycja na temat tego, co już napisano, czyli tak częste w polskiej humanistyce przyczynkarstwo, które bierze się być może stąd, że lubimy tylko to, co już znamy."

to cytat z linku Marcina; przynajmniej dla mnie w takim kontekscie przyczynkarstwo znaczeniowo znajduje sie o wiele blizej slowa "unoriginal" niz "contributory" (z calym szacunkiem dla tworcow slownikow, ale tutaj "uncontributory" chyba byloby lepsze:)); niestety pomimo poszukiwan dotychczas nie znalazlam zadnego blizszego okreslenia.
clairee Dec 12, 2014:
czasem, żeby zgłębić... ... najpierw trzeba poszerzyć ;-) może te prace nie są przełomowe, ale coś jednak wnoszą, skoro w ogóle powstają? służą pewnie bardziej usystematyzowaniu wiedzy? więc jeśli nie hierarchizujemy, nie ujmujmy określenia tego wkładu w sposób pejoratywny?
Jacek Kloskowski Dec 12, 2014:
Pejoratywnie, to zapewne jeden scientist o drugim.

Jak ma być pejoratywnie, (ale rozwlekle) to proponuję:

"secondary work with no original research of minor (or minuscule, if you want to ridicule the author) scientific value" w skrócie: "secondary work of minor value"
Frank Szmulowicz, Ph. D. Dec 12, 2014:
There is an English saying, "sticks and stones may break my bones, but words (names) will never hurt me," used by a child when called "names" by another. BTW. I threw in "minor extension" into the crowded field.
George BuLah (X) Dec 12, 2014:
You both are too enthusiastic, the author was killed a long time ago.

Monika Wojewoda Dec 12, 2014:
Frank
:)))))
I was thinking about 'meaningless publications' but it would definitely kill the author :(
Frank Szmulowicz, Ph. D. Dec 12, 2014:
"Trivial" would do it and lead to the suicide of the author. "Minor or unoriginal" might keep the author alive, but barely.
Marcin Miłkowski (asker) Dec 12, 2014:
Sounds nice. I'm tempted to use something easier, though: "trivial paper" or "trivial publication". This is as concise as I could get.
Frank Szmulowicz, Ph. D. Dec 12, 2014:
I just looked at "poszerzająca wprawdzie naszą wiedzę, ale nie pogłębiająca jej” and tried to imitate its flavor. Without a limit on the number of words, I would have said " a work that tinkers around the edges of the field, one which - although broadening our knowledge - does not deepen it."
George BuLah (X) Dec 12, 2014:
Bez holajzy ani rusz!

A, może stworzymy tu kolegialnie i komisyjnie jakieś słowo, potem Frank albo Bubziu zawiozą do akceptacji do EN korpusu językowego, a jak już będzie podklepane i popieczętowane - wystawimy odpowiedź, hę ?
Kudoziki przeznaczymy solidarnie - jeszcze nie wiem na co, ale żeby było lepiej.

geopiet Dec 12, 2014:
@ Marcin re: your note

klapa
Marcin Miłkowski (asker) Dec 12, 2014:
No i właśnie dlatego nie zamykam dyskusji :) Rzecz w tym, że większość prac naukowych w Polsce (na świecie też) ma charakter przyczynkarstwa. Publikuje się dużo dosyć mało głębokich, lecz jakoś tam rzetelnych prac. To właśnie plaga przyczynkarstwa. To jest typowy termin w recenzjach: http://literatki.com/3088/ledwie-przyczynkarstwo
Monika Wojewoda Dec 12, 2014:
Dziękuję, chętnie sobie poczytam :) Natomiast z odpowiedzi/ podpowiedzi zaproponowanych poniżej, wynika, że takie znaczenie terminu "przyczynkarski" nie jest oczywiste dla osób nie z grona naukowców, bo jednak żadne z sugerowanych tłumaczeń nie ma nacechowania pejoratywnego, chyba że się mylę ?
Marcin Miłkowski (asker) Dec 12, 2014:
Szanowna Pani Moniko! Konteksty są różnią się w obu językach, ale w obrębie polszczyzny są dosyć jednorodne – i w angielszczyźnie też. Tylko w starych publikacjach historyków przyczynkarstwo (nie „przyczynki”, tylko „przyczynkarstwo”, proszę zauważyć różnicę!) jest traktowane ciut lepiej, ale wtedy mówi się o pracach „przyczynkowych”, nie „przyczynkarskich”. W słowniku Tomasza Wyżyńskiego jest „publication making a minor point” i tu jesteśmy już blisko, tylko to jest rozwlekłe. Ja pracuję w nauce od kilkunastu lat, stąd pewnie dla mnie to oczywistość. Polecam lekturę kontekstów na scholar.google.com.
Monika Wojewoda Dec 12, 2014:
Panie Marcinie,
sam Pan napisał, że konteksty są różne, ale ani z podanej przez Pana definicji, ani z definicji, do których udało mi się dotrzeć nie wynika, że jest to termin nacechowany pejoratywnie. Ale jeżeli z szerszego kontekstu, którym Pan dysponuje, wynika, że właśnie tak trzeba ten termin zinterpretować i jednocześnie tak na ogół jest używany w gronie naukowców, to rozumiem, że jest to tylko jeden ze sposobów użycia tego terminu. Ja, osobiście, nie odbieram tego terminu pejoratywnie, ale ja nie należę do świata nauki.
Obawiam się, że jest to termin tak niejednoznaczny, jak np. przymiotnik "formalnoprawny", gdzie wyjaśnienie w poradni językowej prof. Jerzego Bralczyka też wzbudza pewne kontrowersje.
Dziękuję bardzo za odpowiedź i pozdrawiam, aczkolwiek pozostając zdania, że "contributory" nie jest błędem :)
Marcin Miłkowski (asker) Dec 12, 2014:
@Monika Wojewoda: rozumiem, że mogła odnieść Pani wrażenie, że ja jestem wyjątkowym zadufkiem, ale proszę mi wierzyć, że odrobiłem lekcję: sprawdziłem, jak używa się terminu, wpisując go w wyszukiwarkę scholar.google.com (też wersję ze słownika Fundacji Kościuszkowskiej) i ewidentnie konteksty są po prostu bardzo różne. Sprawdziłem też w Uniwersalnym słowniku języka polskiego (nie w słowniku poprawnościowym, bo te znaczeń zwykle nie podają; nb. w tytułach tylko pierwsza litera wielka). Cytuję: „przyczynkarski książk. «mający charakter przyczynku - pracy niewielkich rozmiarów, właściwy twórczości przyczynkarza»
 Materiał przyczynkarski.
 Przyczynkarskie artykuły, opracowania, rozprawy.
 Praca o charakterze przyczynkarskim.”

Otóż w nauce takie prace dominują i – jak Pani może łatwo w wyszukiwarce zobaczyć – komplementem jest powiedzieć, że jakaś praca przyczynkarska NIE jest. To na odwrót niż w przypadku „contributory” i dlatego w słowniku jest błąd. Niestety, błędy są w każdym słowniku, co wiem dobrze, bo przecież redagowałem słowniki i jeden nadal redaguję… :/
George BuLah (X) Dec 12, 2014:
poszerzająca wprawdzie naszą wiedzę, ale nie pogłębiająca jej

rozumiem - z dyspozycji Mistera Askera, że - "poszerzanie" jest czymś negatywnym w kontekście, tudzież - pejoratywnym.
Zadajmy sobie zatem trud i pogłębmy wiedzę :).

Z całym szacunkiem do wszystkiego, z krewnymi wszystkich - włącznie, kontekst brzmi bełkotliwie (teraz - do autora mówię, nie do askera ;) i nie wiadomo, czego szukamy;
termin jest ulokowany w kontekście - w sposób bardziej rozmyty niż pozwala na to życie ... ;).
How wide is our knowledge ? :)
How deep is our knowledge ? :)

Może - dobrym oddaniem będzie coś w kierunku - digress/expatiate ?
(...) merely digressed/expatiated from (...)

... was just - Jarząbek ;) - thinking aloud ... now - mute :)

Monika Wojewoda Dec 12, 2014:
@Marcin Miłkowski
A ja proponuje więcej pokory i mniej zadufania w swoje wyczucie językowe. Ja rozumiem, że nie ma słowników idealnych, ale takie ich potraktowanie na forum translatorskim to jest dopiero kuriozum.
Jeżeli się uparłeś, że ten termin ma mieć znaczenie pejoratywne i to bardzo pejoratywne (sic !), to musisz z tym teraz żyć i sam sobie taki termin wymyślić.
Wielki Słownik Poprawnej Polszczyzny (do którego masz też pewnie luźne nastawienie) podaje:
przyczynek - cząstkowe opracowanie jakiejś kwestii, przydatne do jej wyjaśnienia; uzupełnienie.
Frank Szmulowicz, Ph. D. Dec 10, 2014:
Precisely : uboczne-peripheral, out-of-mainstream.
Marcin Miłkowski (asker) Dec 10, 2014:
:) wikisłownik ma fajne hasło: https://pl.wiktionary.org/wiki/przyczynkarstwo
Jacek Kloskowski Dec 10, 2014:
"So what is it then, what is it?" - Gollum in Hobbit.

"We hates it! We hates it forever!"

Proposed translations

3 days 39 mins
Selected

minor extension (of previous,existing work)

This word does not derogate much the work in question and relates to the major, seminal work in the field. A trivial extension is a possibility too, but is a put down.
cccccccccccccc

The only significant results in the paper are a minor extension of previous work
http://www.cs.utexas.edu/~dahlin/professional/parbery-refere...
ccccccccccccccccccccccccccccccccc

Insufficient contribution (does not advance
the field, a minor extension of existing work,
there is no ‘gap in our understanding’)
http://is.uniag.sk/dok_server/slozka.pl?id=2892;download=611...

ccccccccccccccccccccccccccc

So many publications are minor extension of known research results
http://m.cacm.acm.org/magazines/2014/1/170871-scalable-confe...
Something went wrong...
4 KudoZ points awarded for this answer. Comment: "Naprowadziło mnie to na kolejny fajny odpowiednik. Moje wersje lecą do glosariusza, mam nadzieję, że też się komuś przydadzą :)"
+1
34 mins

ancillary/adjunctive/peripheral work in the field

A few options that may fit.
Peer comment(s):

agree George BuLah (X) : If I could make a like, I think I like very much a "peripheral" in the context
2 days 18 hrs
I like you too. This fits the Asker's criterion and is still true to the meaning of przyczynkarski.
Something went wrong...
1 hr

review article/paper

Research article/paper = contains original research
Review articel/paper = does not contain original research, but attempts to summmarize current state of undertstanding on a given topics.

See:

A research article is a primary source...that is, it reports the methods and results of an original study performed by the authors. The kind of study may vary (it could have been an experiment, survey, interview, etc.), but in all cases, raw data have been collected and analyzed by the authors, and conclusions drawn from the results of that analysis.

Research articles follow a particular format. Look for:
A brief introduction will often include a review of the existing literature on the topic studied, and explain the rationale of the author's study. This is important because it demonstrates that the authors are aware of exisiting studies, and are planning to contribute to this existing body of research in a meaningful way (that is, they're not just doing what others have already done).
A methods section, where authors desribe how they collected and analyzed data. Statistical analyses are included. This section is quite detailed, as it's important that other researchers be able to verify and/or replicate these methods.
A results section describes the outcomes of the data analysis. Charts and graphs illustrating the results are typically included.
In the discussion, authors will explain their interpretation of their results and theorize on their importance to existing and future research.
References or works cited are always included. These are the articles and books that the authors drew upon to plan their study and to support their discussion.

A review article is a secondary source...it is written about other articles, and does not report original research of its own. Review articles are very important, as they draw upon the articles that they review to suggest new research directions, to strengthen support for existing theories and/or identify patterns among exising research studies. For student researchers, review articles provide a great overview of the exisiting literature on a topic. If you find a literature review that fits your topic, take a look at its references/works cited list for leads on other relevant articles and books!

http://www.researchgate.net/post/What_is_the_difference_betw...

NOTE from me: "article" and "paper" are synonymous.

WHAT IS A REVIEW PAPER?

The purpose of a review paper is to succinctly review recent progress in a particular topic. Overall, the paper summarizes the current state of knowledge of the topic. It creates an understanding of the topic for the reader by discussing the findings presented in recent research papers.

A review paper is not a "term paper" or book report. It is not merely a report on some references you found. Instead, a review paper synthesizes the results from several primary literature papers to produce a coherent argument about a topic or focused description of a field.

Examples of scientific reviews can be found in:

Scientific American
Science in the "Perspectives" and "Reviews" sections
Nature in the "News and Views" section
Compilations of reviews such as:
Current Opinion in Cell Biology

Current Opinion in Genetics & Development

Annual Review of Plant Physiology and Plant Molecular Biology

Annual Review of Physiology

Trends in Ecology & Evolution

Almost every scientific journal has special review articles.

You should read articles from one or more of these sources to get examples of how your paper should be organized.

Scientists commonly use reviews to communicate with each other and the general public. There are a wide variety of review styles from ones aimed at a general audience (e.g., Scientific American) to those directed at biologists within a particular subdiscipline (e.g., Annual Review of Physiology).

A key aspect of a review paper is that it provides the evidence for a particular point of view in a field. Thus, a large focus of your paper should be a description of the data that support or refute that point of view. In addition, you should inform the reader of the experimental techniques that were used to generate the data.

The emphasis of a review paper is interpreting the primary literature on the subject. You need to read several original research articles on the same topic and make your own conclusions about the meanings of those papers.

http://www.uwlax.edu/biology/communication/ReviewPapers.html

Review articles are an attempt to summarize the current state of understanding on a topic.[1] They analyze or discuss research previously published by others, rather than reporting new experimental results.[2][3]

An expert's opinion is valuable, but an expert's assessment of the literature can be more valuable. When reading individual articles, readers could miss features that are apparent to an expert clinician-researcher. Readers benefit from the expert's explanation and assessment of the validity and applicability of individual studies.[4]

Review articles come in the form of systematic reviews and literature reviews and are a form of secondary literature.[5] Systematic reviews determine an objective list of criteria, and find all previously published original experimental papers that meet the criteria. They then compare the results presented in these papers. Literature reviews, by contrast, provide a summary of what the authors believe are the best and most relevant prior publications.

Some academic journals likewise specialize in review of a field; they are known as review journals.

The concept of "review article" is separate from the concept of peer-reviewed literature. It is possible for a review to be peer-reviewed, and it is possible for a review to be non-peer-reviewed.

http://en.wikipedia.org/wiki/Review_article#
Note from asker:
To jest odpowiednik terminu „praca przeglądowa”. To jest zupełnie co innego – prace przyczynkarskie nie są szerokimi przeglądami badań i literatury.
Something went wrong...
2 hrs

secondary literature/publication

The SECONDARY LITERATURE consists of publications that rely on primary sources
for information. Here it is not a requirement for the authors to have done the
work themselves, since the purpose of the publication is to summarise and
synthesize knowledge in a specific area for other scientists who already have an
understanding of the topic; however, the authors of secondary publications would
normally have worked and published primary literature in the area they are
writing about. The secondary literature includes review journals, monographic
books and textbooks, handbooks and manuals. Although normally written in a
scientific style, secondary publications are not organised in the same way that
primary publications are; however, it is a universal requirement that they are
fully referenced and that most of these references are to the primary literature.
Scientists use the secondary literature to gain an overview of research areas that
are close to or relevant to their own, or to familiarise themselves with existing
research in new topics on which they plan to start working.

https://www.um.edu.mt/__data/assets/file/0006/42981/The_diff...
Note from asker:
To na pewno nie jest to. To jest „literatura przedmiotu” w odróżnieniu od „literatury podmiotu” w przypadku badań nad autorami; względnie literatura drugorzędowa. Ale te prace mogą być bardzo, ale to bardzo oryginalne, w przeciwieństwie do makulaturowego przyczynkarstwa.
Something went wrong...
1 day 10 hrs

fragmentary

fragmentary research/ work/ study

tak troszke bardziej pejoratywnie niz Kosciuszko (contributory czy contributive to przeciez dokladnie na odwrot, mam wrazenie)
praca przyczynkarska to praca czastkowa, niekompletna

--------------------------------------------------
Note added at 2 days6 hrs (2014-12-12 01:44:31 GMT)
--------------------------------------------------

IMO akurat przyklad z Leninem niezle by pasowal na prace fragmentaryczna (oczywiscie praca jest skonczona, ale temat niekoniecznie);
inna jeszcze mozliwosc to "unoriginal" w sensie, ze nic niewnoszaca do nauki
(podstawowym kryterium dla prac doktorskich jest wlasnie "contribution to knowledge", a tu zdaje sie nie byloby wielkiego wkladu);
stad nastepna propozycja to odwrocenie zdania: it will not be a major contribution to knowledge, moze sie na cos zda
Note from asker:
To może być praca cząstkowa, ale sama w sobie kompletna. Np. badanie interpunkcji w określonym liście Lenina do Nadieżdy Krupskiej to typowe przyczynkarstwo, ale może obejmować cały list ;)
Something went wrong...
+2
2 days 17 hrs

supplemental / auxiliary / sideline

work, publication, paper
Note from asker:
http://scholar.google.pl/scholar?q=%22sideline+paper%22&btnG=&hl=pl&as_sdt=0%2C5
Peer comment(s):

agree George BuLah (X) : sideline || same czarne widzę, nic nie widzę, słowem - widzę ciemność ;)
33 mins
dziękuję, ale "sideline" chyba odpada :( ... (zob. notkę powyżej)
agree Monika Wojewoda
1 hr
dziękuję
Something went wrong...
3 days 18 hrs

literature of rehash

(reharshing work)

rehash
To bring forth again in another form without significant alteration: rehashing old ideas.
2. To discuss again.

n. (rhsh)
The act or result of rehashing: a rehash of an old plot.

--------------------------------------------------
Note added at 3 days18 hrs (2014-12-13 13:43:00 GMT)
--------------------------------------------------

w każdym razie w kierunku "reharshing"

Reharshing work

tu: Reharshing literatur (w nieco innym kontekście):

http://www.corriveaucreations.com/mental-wandering-blog/reha...

--------------------------------------------------
Note added at 3 days18 hrs (2014-12-13 13:43:18 GMT)
--------------------------------------------------

literatur-e
Something went wrong...

Reference comments

2 mins
Reference:

literatura przyczynkarska

http://www.proz.com/kudoz/polish_to_english/history/5697556-...

--------------------------------------------------
Note added at 33 mins (2014-12-09 19:41:39 GMT)
--------------------------------------------------

rozumiem, pamiętałam że niedawno pokazał się podobny termin, sądziłam, że może w jakiś sposób okaże się pomocny, nie wiedziałam, że tamte poszukiwania okazały się jałowe...
Note from asker:
Szukałka tego nie pokazała, ale tam jest zdecydowanie błędna odpowiedź wybrana. Contributory literature to po prostu contributions to the field. Prace przyczynkarskie to taka nauka normalna, normalne, coś tam warte badania, ale też oceniane negatywnie, bo słabe... I dlatego nazwałem hasło z Kościuszki kuriozalną propozycją.
Peer comments on this reference comment:

agree Frank Szmulowicz, Ph. D.
12 mins
looks like we should be more carefull trusting ProZ translations ;-) greetings...
Something went wrong...
7 hrs
Reference:

Prace przyczynkowe

Prace przyczynkowe to prace stosunkowo drobne, polegające na wykonywaniu badań cząstkowych, mających sens jedynie ze względu na większe przedsięwzięcie naukowe. Prace te są wykonywane w obrębie tego przedsięwzięcia, na przykład niejako zlecone przez starszych pracowników naukowych w ramach działalności instytucji naukowej. Większość prac ogłaszanych na łamach czasopism naukowych należy właśnie do tej kategorii. Nazwa jej bierze się od przypuszczenia, że takie prace przyczyniają się do ogólnego postępu badań, a więc i do rozwoju wiedzy naukowej - http://pl.wikipedia.org/wiki/Praca_naukowa
Peer comments on this reference comment:

agree Frank Szmulowicz, Ph. D.
4 mins
dziękuję
agree George BuLah (X) : w domu każą mi naprawiać zlew, odpadające kontakty; nie wiedziałem, że ja to robię zawsze przyczynkowo i potem nikt przez parę dni się do mnie nie odzywa, co traktuję jako - zysk :)
5 hrs
:)
Something went wrong...
Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search